Przejdź do treści
3-nowy
2-nowy
1-nowy
Przejdź do stopki

O nas

Treść

Historia GOK w Grybowie filia w Ptaszkowej


Do 1989 roku w każdej wiosce prowadziły swoją działalność Kluby Rolnika. W 1989 roku ze względu na panujące trudności zakończyły one swoją działalność. 
Władze Urzędu Gminy w Grybowie podjęły decyzję o utworzeniu w Ptaszkowej Wiejskiego Domu Kultury. Rozpoczął on swoją działalność pod koniec 1992 roku, a uroczysta inauguracja jego działalności miała miejsce w dniu 10 stycznia 1993 roku w sali domu parafialnego, podczas I Wiejskiego Konkursu Kolędniczego. Tydzień później to jest 17 stycznia 1993 roku Wiejski Dom Kultury w Ptaszkowej był organizatorem I Gminnego Przeglądu Kolędniczego. W kwietniu 1993 roku zorganizowano Konkurs Pisanki Wielkanocnej a w sierpniu I Gminny Konkurs Piosenki Turystyczno - Pielgrzymkowej. W ten sposób po przemianach roku 1989 zaczęła odradzać się kultura  ludowa w Ptaszkowej.

Siedziba WDK

Pierwsza siedziba (świetlica) zlokalizowana była w odremontowanych pomieszczeniach w piwnicach Domu Parafialnego. Po kilku latach działalności świetlica WDK została przeniesiona do pomieszczeń zlokalizowanych na piętrze budynku nr 504 (gdzie obecnie biuro ma sołtys wsi). Następne kilka lat WDK funkcjonał w piwnicy budynku nr 633 (budynek obecnego ośrodka zdrowia, apteki, i innych). W obecnej chwili świetlica Domu Kultury zlokalizowana jest na parterze budynku nr 504.

Stan Prawny

W latach 1993 - 1999 Wiejski Dom Kultury funkcjonował jako samodzielna jednostka finansowana przez Urząd Gminy w Grybowie. Kierownikiem Domu Kultury była Magdalena Motyka. W 2000 roku w wyniku zmian przepisów prawnych oraz ze względu na powstanie podobnych placówek w innych miejscowościach gminy Grybów, został powołany do życia Gminny Ośrodek Kultury w Grybowie, który posiada swoje filie w poszczególnych miejscowościach w tym w Ptaszkowej. GOK w Grybowie zajmuje się koordynacją oraz finansowaniem działalności kulturalnej na terenie gminy za pośrednictwem podległych filii. Dyrektorem GOK w Grybowie jest Pani mgr Maria Janusz natomiast instruktorem kultury w filii w Ptaszkowej jest Magdalena Motyka.

Działalność GOK FILII PTASZKOWA

Od początku istnienia GOK Filii Ptaszkowa funkcjonuje świetlica, gdzie młodzież i dzieci mogą się spotykać, mile spędzając czas , ucząc się śpiewu ,tańca ,języka angielskiego,gry na instrumentach , rozwijać swe umiejętności plastyczne, haftować tradycyjne gorsety. w GOK Filii Ptaszkowej istnieją grupy: ECHO JAWORZA - zespół regionalny, AKIKA - zespół tańca nowoczesnego, SUPER STERS- zespół tańca nowoczesnego , SZKÓŁKA MUZYKOWANIA LUDOWEGO,  SZKOŁA JĘZYKOWA , SKOWRONKI -młodzieżowy zespół muzyczny. W GOK Filii Ptaszkowa w zależności od istniejącej techniki można było rozwijać swoje zainteresowana i skorzystać w początkowej fazie funkcjonowania ze sprzętu RTV, gier planszowych, tenisa stołowego itp. Natomiast obecnie korzystający ze świetlicy mają do dyspozycji  TV - sat ,DVD, internet, stół do gry w bilard, itp.
Filia w Ptaszkowej był inicjatorem wielu imprez kulturalnych na terenie gminy Grybów takich jak Gminny Przegląd Kolędniczy, Konkurs Piosenki Pielgrzymkowej , Konkurs Palm i Pisanek wielkanocnych, Gminne Dożynki,Konkursy plastyczne laurek, różańców, ozdób choinkowych, szopek,lampionów, konkursy gry w bilard i turnieje piłki nożnej. Mieszkańcy Ptaszkowej biorą aktywny udział we wszystkich organizowanych imprezach kulturalnych na terenie gminy zajmując zawsze czołowe lokaty.Ośiągnięciem placówki jest 2 razy I MIEJSCE w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolędniczym w Bukowinie Tatrzańskiej w latach 2015 i 2016 , oraz II MIEJSCE zespołu tanecznego SUPER STARS  w Powiatowym Konkursie Tańca Nowoczesnego w Łącku 2015 roku. GOK Filia Ptaszkowa przy organizacji swoich imprez współpracuje z sołtysem, parafią, chórem parafialnym, szkołami podstawowymi, artystami ludowymi oraz mieszkańcami, którzy chętnie włączają się w organizowane przedsięwzięcia.

 

28847