Przejdź do treści
3-nowy
2-nowy
1-nowy
Przejdź do stopki

Szymon Michalik z Cieniawy

Filia Cieniawa
Szymon Michalik z Cieniawy

Treść

Na półfinale swój udział w 16 międzynarodowym konkursie imienia Piotra Czajkowskiego zakończył pierwszy fagocista takich orkiestr jak Sinfonia Varsovia oraz Filharmonii Poznańskiej pochodzący z Cieniawy Szymon Michalik, dla niego ale i dla nas jest to niebywały sukces.

Międzynarodowy Konkurs im. Piotra Czajkowskiego to jeden z najważniejszych i najbardziej prestiżowych konkursów dla instrumentalistów na świecie. Odbywa się w Rosji regularnie co cztery lata. W tym roku po raz pierwszy rozszerzono formułę konkursu o nowe kategorie m in. Dodano instrumenty dęte drewniane. Konkurs organizowany jest przez komitet składający się z wybitnych muzyków rosyjskich oraz impresariat Rosyjskiego Biura Koncertowego “Commonwealth”. Uczestników ocenia międzynarodowe jury, wybitni instrumentaliści, profesorowie akademii muzycznych, dyrektorzy instytucji muzycznych, a także laureaci poprzednich edycji konkursu.

Żeby w ogóle wziąć udział w konkursie trzeba przejść eliminacje. Konkurs główny składa się z trzech etapów. W pierwszym wzięło udział 47 muzyków z całego świata. (Szymon jako jedyny Polak w tym gronie) do drugiej rundy a zarazem do półfinału zakwalifikowano 17. Wczoraj wyłoniono finałową ósemke.

Szymon Michalik. Urodzony w Nowym Sączu. Naukę gry na fagocie rozpoczął w wieku 11 lat w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Nowym Sączu w klasie mgra Jana Słowika. W latach 2010-2013 uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie pod kierunkiem mgr Zdzisława Bogacza. Obecnie jest studentem studiów magisterskich na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fagotu ad. dr hab.Artura Kasperka. Jego ostatnie osiągnięcia to: pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie im Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (2018), druga punktacja na egzaminie do Akademii Orkiestrowej Filharmonii Berlińskiej (2017), I miejsce na XI Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych (Brno, 2017), I miejsce i 3 nagrody specjalne na VII Międzynarodowym Konkursie Fagotowym im. Carla Marii von Webera (Wrocław, 2016), I miejsce i Nagroda Specjalna na I Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych FINALIS (Białystok, 2016).

Jak zdradził w rozmowie z nami nie lubi się chwalić swoimi osiągnięciami , a wszystko zawdzięcza swoim rodzicom, chce również podziękować tym co trzymali i trzymają za niego kciuki.

Cieniawa dziękuję. Cieniawa jest dumna.

 

57947