Przejdź do treści
3-nowy
2-nowy
1-nowy
Przejdź do stopki

Kąclowa

Treść

 

Kąclowa to duża, niezwykle malownicza miejscowość położona na wysokości ok. 400 m n.p.m., w dolinie rzeki Biała u podnóża góry Chełm (779 m n.p.m) od wschodu, na zachodzie piętrzy się Modynianka (679 m n.p.m.) i Jaworze (882m n.p.m.), na północy Rosochatka (753 m n.p.m.) a na południu Mała Kiczerka (545 m n.p.m.), Dział (682 m n.p.m.),Ubocz (620 m n.p.m.) i Wojenna Góra (794 m n.p.m.).

Przez Kąclową prowadzi zielony szlak turystyczny z Grybowa w stronę Jaworza. Cennymi zabytkami są: drewniany kościółek usytuowany na skarpie wśród starodrzewu przy drodze do Krynicy, kościółek na Podchełmiu, usytuowany na stoku Chełmu (779 m n.p.m.) w odległości 1 km od centrum Grybowa idąc ulicą Zdrojową. Mała budowla przypomina swoim kształtem słynną świątynię Wang w Karpaczu w Karkonoszach.Obok kościoła stoi pomnik Bohaterów Ziemi Grybowskiej.

W centrum wsi znajduje się nowy kościół, szkoła z piękną salą gimnastyczną i ośrodek kultury. Kąclowa słynie z pięknych widoków, szczególnie w rejonie góry Chełm. Są tu bardzo dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej i rowerowej. Na terenie Kąclowej znajdują się źródła wody mineralnej o walorach leczniczych. W Kąclowej urodził się znamienity jej rodak Ks. Biskup Józef Gucwa , żołnierz AK, który swoje wspomnienia z czasów partyzanckich zawarł w książce pt. „Z leśnych koszar do kapłaństwa”.

Kąclowa lokowana na prawie niemieckim była wsią królewską. Po raz pierwszy jej nazwa pojawiła się w źródłach w1428 r. Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od spolszczonego Kunzl – nazwiska zasadźcy. Najstarsza pieczęć Kąclowej miała jako godło Matkę Boską z Dzieciątkiem.

57380